Międzyzdroje — nadmorskie kurortowe miasto w Polsce
Ralf Roletschek/(CC BY-SA 1.0 FI)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/1.0/fi/deed.e n
Zapraszamy do odwiedzenia Międzyzdrojów - urokliwego nadmorskiego kurortu, który ma wiele do zaoferowania. Piękne, piaszczyste plaże, malownicze molo, gdzie można spacerować, podziwiając zachody słońca, oraz bliskość otaczającego lasu Wolińskiego Parku Narodowego tworzą idealne połączenie relaksu i natury.
REKLAMA
Tego szukamy w Międzyzdrojach
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: praca Międzyzdroje, pogoda Międzyzdroje, kamera Międzyzdroje, Międzyzdroje nocleg, oceanarium Międzyzdroje, Międzyzdroje atrakcje.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Międzyzdrojach, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii.
W 1186 r. książę pomorski Bogusław I przekazał ziemie w okolicach Lubina wraz z lasami, łąkami i polami, obejmującymi 1/3 zachodniej części wyspy Wolin, jako darowiznę dla kapituły kamieńskiej. Ta historyczna wzmianka wiąże się z początkami Międzyzdrojów. W tamtych czasach przez to miejsce przebiegał ważny szlak handlowy, łączący wyspę Uznam z Wolinem i Kamieniem. W związku z tym powstała komora celna i karczma, tworząc lokalne centrum życia handlowego.
Rewolucja wsi nastąpiła wskutek wybuchu wojny trzydziestoletniej, która rozpoczęła się tu nieco później, bo w roku 1628, ale przyniosła ogromne zniszczenia. Wieś w tym okresie była areną stałych przemarszów wojsk szwedzkich i pruskich. W Międzyzdrojach w tamtym czasie mieszkało tylko 21 stałych mieszkańców, od których pobierano daniny na cele wojskowe - 6 lubeckich szylingów od chłopów oraz 4 szylingi od parobków, kobiet i dzieci. O obecnych danych statystycznych możesz przeczytać na portalu Twojego Miasta.
W karczmie przez osiem lat nieprzerwanie gościli żołnierze. Wojska cesarskie zbudowały w pobliżu karczmy fortyfikacje, które przetrwały do końca XVII wieku. W pobliżu karczmy znajdowało się jedno przejście z Półwyspu Przytorskiego na Wolin.
W wyniku działań wojennych Międzyzdroje znalazły się pod panowaniem szwedzkim. W 1637 r. karczma, znana i prowadzona przez szwedzkiego karczmarza o nazwisku Krucke, oraz tereny Międzyzdrojów należały do niego. Mieszkał on przy drodze, w pobliżu wydm.
Okoliczne pola zostały zniszczone przez przemarsze wojsk, dlatego wymagały dużego nakładu pracy i przestały nadawać się pod uprawę. Głównym zajęciem mieszkańców stało się rybołówstwo. Karczma również została zniszczona, ale nowy właściciel, Hans Schuneman, odbudował ją w latach 1688-1697. Był on zobowiązany płacić państwu czynsz dzierżawny w naturze, składający się z 4 beczek plonów, 20 fur siana i 15 guldenów.
Pod koniec XVII wieku w Międzyzdrojach mieszkało zaledwie 15 osób. 18 czerwca 1715 R. wojska cesarskie generała Arnima przybyły do Międzyzdrojów. Przygotowano dla nich 130 łodzi, którymi oddziały przepłynęły na wyspę Uznam, gdzie zgromadzono szwedzkie wojska.
Kolejne walki i przemarsze wojsk przyczyniły się do dalszego wyniszczenia wsi i zahamowania procesu osadnictwa. Po pokoju w 1720 r., po niemal stu latach, Pomorze wróciło pod panowanie pruskie. W ramach akcji kolonizacyjnej w 1776 r. do Międzyzdrojów przybyły cztery rodziny: Kruger, Kruger, Guth i Lippert. Płacili oni po 5 talarów podatku gruntowego.
Zagospodarowanie ziemi przez nich w Międzyzdrojach nie należało do łatwych zadań. Pola zostały zniszczone przez walki prowadzone przez cały XVII wiek, a w XVIII wieku były systematycznie zasypywane piaskami z wydm. Północna droga handlowa do Świnoujścia została całkowicie zasypana w 1778 r. i stała się nieprzejezdna. Wykształciła się nowa trasa komunikacyjna na południe od Międzyzdrojów, w rejonie Lubiewa, przecinana przez szlak handlowy.
Stara karczma w Międzyzdrojach przestała istnieć. Początkowo wielokrotnie odkopywana, w 1795 r. przekształciła się w piaskowe wzgórze. W tym samym roku liczba mieszkańców wzrosła do 52 osób, w tym 28 dorosłych. W 1821 r. mieszkańcy zostali zwolnieni z pańszczyzny, a w 1832 r. przeprowadzono parcelację wsi. Pierwszą osobą, która zakupiła działkę, był sołtys Pust, który jednocześnie był właścicielem nowej karczmy, a także chłopi: Joachim Krause/Kruse/, Schmidt, Fromholz i wdowa Becker.
Około 1831 r. do Międzyzdrojów przybywają pierwsi wczasowicze. W 1847 r. liczące 316 mieszkańców Międzyzdroje odwiedziło 382 letników. Sołtys Pust jest także inicjatorem budowy i właścicielem pierwszego kasyna gry.
Urządzono pierwsze obiekty kąpieliskowe na plaży. Osobno dla pań i panów. W latach późniejszych następowała systematyczna rozbudowa pomieszczeń przystosowanych do przyjęcia letników. Powstały gospoda, masarnia i sklepy. Dwa razy w tygodniu odbywa się w Centrum wsi targ, na który przywożone są przeróżne produkty spożywcze. Poszerzone zostają drogi w kierunku Wolina - obecnie Niepodległości i Świnoujścia – obecna Gryfa Pomorskiego. Powstaje także komunikacja drogą wodną. Przygotowano szereg kwater prywatnych dla około 500 gości.
Więcej informacji o Międzyzdrojach znajdziesz tutaj.
PRZECZYTAJ JESZCZE