reklama
kategoria: Turystyka
27 sierpień 2024

Czerwone flagi na dwóch kąpieliskach w Świnoujściu

zdjęcie: Czerwone flagi na dwóch kąpieliskach w Świnoujściu / v14443941
v14443941
Z powodu zakwitu sinic nie można wchodzić do wody na dwóch morskich kąpieliskach Świnoujścia. W woj. zachodniopomorskim zakazy kąpieli obowiązują także w Szczecinku, Mirosławcu, Stepnicy i w Szczecinie-Dąbiu.
REKLAMA

O zakazie kąpieli na dwóch kąpieliskach w Świnoujściu poinformował we wtorek tamtejszy urząd miasta.

„W związku z zakwitem sinic wprowadzono zakaz kąpieli na kąpielisku Uznam i kąpielisku Interferie” – przekazał Wojciech Basałygo z biura informacji Urzędu Miasta Świnoujścia. Wyjaśnił, że na kąpieliskach, którymi zarządza Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”, można nadal „bez ograniczeń korzystać z infrastruktury plażowej”, ale nie należy wchodzić do wody.

Zakaz kąpieli ogłoszony 27 sierpnia obowiązuje do odwołania. Sytuację monitorują służby miejskie. Basałygo podkreślił, że kąpieliska zostaną otwarte, kiedy warunki się poprawią.

Uznam to kąpielisko w centralnej części dzielnicy nadmorskiej. "Interferie" jest na wschód od wejścia na plażę przy ul. Chrobrego.

Turyści i mieszkańcy, którzy chcą się popluskać w Bałtyku, mogą skorzystać z kąpieliska „Bałtycka" w zachodniej części kurortu, najbliżej polsko-niemieckiej granicy. Tam nie stwierdzono niebezpiecznego dla ludzi zakwitu sinic. Basałygo przypomniał, że dostępne jest również miejsce do kąpieli na Prawobrzeżu Świnoujścia, na wysokości dzielnicy Przytór.

Jak informuje sanepid za pośrednictwem serwisu kąpieliskowego, zakaz wchodzenia do wody, również z powodu zakwitu sinic, wprowadzono 27 sierpnia także na dwóch kąpieliskach nad jeziorem Trzesiesko w Szczecinku (plaża miejska i Mysia Wyspa).

Zakazy kąpieli w woj. zachodniopomorskim obowiązują też w trzech innych lokalizacjach, gdzie wcześniej stwierdzono zakwit sinic. Czerwone flagi są w Stepnicy (Zalew Szczeciński), Szczecinie-Dąbiu (jezioro Dąbie) i Mirosławcu (jezioro Kosiakowo/Korytnickie).

Niektóre gatunki sinic produkują toksyny. Mogą one powodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę.

We wtorek (27 sierpnia) odwołano zakaz kąpieli obowiązujący od tygodnia na kąpielisku przy ul. Drahimskiej w Czaplinku (jez. Drawsko).

Warunki na kąpieliskach można monitorować dzięki serwisowi Głównej Inspekcji Sanitarnej http://sk.gis.gov.pl/, wpisując w wyszukiwarkę nazwę miejscowości lub korzystając z mapy akwenów. (PAP)

tma/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Międzyzdroje
°C
wschód słońca: 07:39
zachód słońca: 15:56
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez W Międzyzdrojach